Пријавите се на онлајн консултације за ПРТР апликацију 11.09.2024. године, у 12h.

https://zoom.us/j/98133594293?pwd=5OKvqkKgKu1ZhAWYx5zbyvto1f1tzn.1

Регистар испуштања и преноса загађујућих материја је електронска база података о постројењима и загађивањима, успостављена као јединствени регистар о испуштању, преносу и одлагању загађујућих материја у животну средину из појединачних извора загађивања. Регистар садржи податке о испуштању и преносу загађујућих материја ван локације постројења, и то податке о испуштању загађујућих материја у ваздух, воду и земљиште, управљању отпадом, преносу ван мјеста настанка и испуштању загађујућих материја из дифузних извора. Обавезу извјештавања има преко 65 економских активности (енергетски сектор, производња и прерада метала, минерална индустрија, хемијска индустрија, управљање отпадом и отпадним водама, производња папира и производа од дрвета и прерада, интензивна производња стоке и рибарство, производња животињских и биљних производа из прехрамбеног сектора те остале дјелатности у складу са законском регулативом).

PRTR (Pollutant release and transfer register) је саставни дио Регистра а његово успостављање дефинисано је посебним међународним уговором (PRTR Protocol) који је усвојен на Петој министарској конференцији „Животна средина за Европу“, одржаној у Кијеву у мају 2003.године. PRTR Протокол је развијен у оквиру Архуске конвенције те формално представља протокол уз Архуску конвенцију. Циљ овог Протокола је унапређење приступа јавности информацијама успоставом јединствених, цјеловитих регистара испуштања и преноса загађујућих материја у складу са одредбама овог Протокола, чиме би се могло олакшати учешће јавности у одлучивању о животној средини те допринијети спречавању и смањењу загађења животне средине.

Потписивањем Уговора о успостави енергетске заједнице предвиђена је имплементација Директивe LCP 2001/80/EC о ограничењу емисија одређених загађујућих материја у ваздух из великих погона за сагоријевање и Директивe 2010/75/ЕУ Европског парламента и Савјета о индустријским емисијама (Директива о индустријским емисијама) – ДИЕ. Циљ Директиве 2001/80/ЕC је постeпeно смањење годишњих емисија SO2, NOx и чврстих честица из великих постројења за сагоријевање, која имају улазну топлотну снагу ложишта једнаку или већу од 50 МWth, као и утврђивање граничних вриједности емисија приликом изградње нових енергетских постројења. Предмет Директиве су само велика постројења за сагоријевање, која се користе за производњу електричне енергије која се, макар дјелимично, испоручује у мрежу. Испуњавање обавеза уговорних страна, у складу са LCP директивом, у домаћем законодавству Републике Српске дефинисано је Правилником о мјерама за спречавање и смањење загађивања ваздуха и побољшање квалитета ваздуха (“Службени гласник Републике Српске”, бр: 3/15, 51/15, 47/16 и 16/19).

Извјештавање

Републички хидрометеоролошки завод води Регистар испуштања и преноса загађујућих материја у складу са Законом о измјенама и допунама Закона о заштити животне средине („Службени гласник Републике Српске“, бр. (79/15) и Правилником о Регистру испуштања и преноса загађујућих материја из постројења („Службени гласник Републике Српске“, бр. 55/23). Одговорно лице постројења, за које је издата еколошка дозвола, дужно је да доставља податке Републичком хидрометеоролошком заводу једном годишње, најкасније до 31.марта текуће године за претходну календарску годину, а путем веб апликације.

Упутства за извјештавање:

Упутство за ПРТР апликацију

Упутство за процјену емисија загађујућих материја у ваздух са фарми свиња и живине

Упутство за прорачун количина емитованих загађујућих материја у ваздух из термоенергетских постројења и уређаја

Упутство за одређивање количина емитованих загађујућих материја у ваздух са копова угља и других минералних сировина

Контакт особаКонтакт телефонЕ-mail
 Одјељење за заштиту животне средине051/346-492[email protected]
 Ранка Радић, начелник Одјељења065/748-593[email protected]
Јелена Зорић, Виши сарадник за информациони систем065/089-688[email protected]
ПРТР – корисничка подршка065/089-688[email protected]