Постројења кoja имају издату еколошку дозволу могу доставити своје годишње извјештаје у Регистар испуштања и преноса загађујућих материја (ПРТР) за 2023. годину до 31.12.2024. године.
Обука за извјештавање путем ПРТР веб апликације биће одржана 29.11.2024. године те се моле сва заинтересована постројења да се пријаве путем мејла [email protected], најкасније до 20.11.2024. године.
Онлајн консултације биће одржане 04.10.2024. године у 12h, путем сљедећег линка:
https://zoom.us/j/99888934772?pwd=atHbYWtv7jWsaIUMti43WcbJDmLDWF.1
Регистар испуштања и преноса загађујућих материја је електронска база података о постројењима и загађивањима, успостављена као јединствени регистар о испуштању, преносу и одлагању загађујућих материја у животну средину из појединачних извора загађивања. Регистар садржи податке о испуштању и преносу загађујућих материја ван локације постројења, и то податке о испуштању загађујућих материја у ваздух, воду и земљиште, управљању отпадом, преносу ван мјеста настанка и испуштању загађујућих материја из дифузних извора. Обавезу извјештавања има преко 65 економских активности (енергетски сектор, производња и прерада метала, минерална индустрија, хемијска индустрија, управљање отпадом и отпадним водама, производња папира и производа од дрвета и прерада, интензивна производња стоке и рибарство, производња животињских и биљних производа из прехрамбеног сектора те остале дјелатности у складу са законском регулативом).
PRTR (Pollutant release and transfer register) је саставни дио Регистра а његово успостављање дефинисано је посебним међународним уговором (PRTR Protocol) који је усвојен на Петој министарској конференцији „Животна средина за Европу“, одржаној у Кијеву у мају 2003.године. PRTR Протокол је развијен у оквиру Архуске конвенције те формално представља протокол уз Архуску конвенцију. Циљ овог Протокола је унапређење приступа јавности информацијама успоставом јединствених, цјеловитих регистара испуштања и преноса загађујућих материја у складу са одредбама овог Протокола, чиме би се могло олакшати учешће јавности у одлучивању о животној средини те допринијети спречавању и смањењу загађења животне средине.
Потписивањем Уговора о успостави енергетске заједнице предвиђена је имплементација Директивe LCP 2001/80/EC о ограничењу емисија одређених загађујућих материја у ваздух из великих погона за сагоријевање и Директивe 2010/75/ЕУ Европског парламента и Савјета о индустријским емисијама (Директива о индустријским емисијама) – ДИЕ. Циљ Директиве 2001/80/ЕC је постeпeно смањење годишњих емисија SO2, NOx и чврстих честица из великих постројења за сагоријевање, која имају улазну топлотну снагу ложишта једнаку или већу од 50 МWth, као и утврђивање граничних вриједности емисија приликом изградње нових енергетских постројења. Предмет Директиве су само велика постројења за сагоријевање, која се користе за производњу електричне енергије која се, макар дјелимично, испоручује у мрежу. Испуњавање обавеза уговорних страна, у складу са LCP директивом, у домаћем законодавству Републике Српске дефинисано је Правилником о мјерама за спречавање и смањење загађивања ваздуха и побољшање квалитета ваздуха (“Службени гласник Републике Српске”, бр: 3/15, 51/15, 47/16 и 16/19).
Извјештавање
Републички хидрометеоролошки завод води Регистар испуштања и преноса загађујућих материја у складу са Законом о измјенама и допунама Закона о заштити животне средине („Службени гласник Републике Српске“, бр. (79/15) и Правилником о Регистру испуштања и преноса загађујућих материја из постројења („Службени гласник Републике Српске“, бр. 55/23). Одговорно лице постројења, за које је издата еколошка дозвола, дужно је да доставља податке Републичком хидрометеоролошком заводу једном годишње, најкасније до 31.марта текуће године за претходну календарску годину, а путем веб апликације.
Упутства за извјештавање:
Упутство за процјену емисија загађујућих материја у ваздух са фарми свиња и живине
Контакт особа | Контакт телефон | Е-mail |
Одјељење за заштиту животне средине | 051/346-492 | [email protected] |
Ранка Радић, начелник Одјељења | 065/748-593 | [email protected] |
Јелена Зорић, Виши сарадник за информациони систем | 065/089-688 | [email protected] |
ПРТР – корисничка подршка | 065/089-688 | [email protected] |