Завршетак врло топлог лета

image_pdfimage_print

После врло топлог и сушног периода, 13. септембра дошло је до наглог захлађења које се одржавало и наредних неколико дана.

Лето 2024. у већини предела је било најтоплије од како се врше мерења уз највећи број тропских дана (дани са температуром изнад 30 степени).

 

Врућине су се наставиле и почетком септембра и до 8. септембра температура је у већини предела прелазила изнад 30 степени. Прво краткотрајно освежење са јаком кишом захватило је наш регион 9. септембра. Температура је опала испод 30 степени, а на југу и западу је било и обилнијих падавина. Пролазно освежење 9. и 10. септембра прекинуло је дуг низ врућина које су, уз мање осцилације трајале дуже од 2 месеца.

 

У већини предела температура се није спуштала испод 30 степени од 20. августа (када је било мало испод 30°С) до 8. септембра што даје низ од 19 узастопних тропских дана. Изузетак, и апсолутни рекордери овог лета, су Бијељина и Рудо где је температура 20. августа остала изнад 30 степени, и на овим мерним станицама повезао се низ од чак 44 (Рудо) и 45 (Бијељина) узастопних тропских дана. Температура је у Бијељини од 26. јула до 8. септембра сваког дана прелазила изнад 30°С.

 

На слици испод приказан је број узастопних тропских дана (дани са температуром изнад 30 степени) пре освежења 9. септембра.

 

После краткотрајног захлађења 9. и 10. септембра (10. септембра је на истоку било знатно хладније), наредна два дана поново је било топлије, а нагло и врло изражено захлађење захватило је наш регион 13. септембра.

Током 13. септембра циклон у области Алпа и захватио је и север Италије, Јадрана и Балкан, а у склопу овог система дошло је и до прилива хладног ваздуха са северозапада Европе.

Синоптичка ситуација 13.09. у подне. На слици се види изражен циклон који се пружа од сееврозапада Европе до Балкана ако и прелазак хладног фронта преко нашег региона (извор: ECMWF и wetter3.de)

 

При проласку фронта 12.09. прво је у Словенији и Хрватској било јачих падавина уз локалне непогоде које су понегде донеле и појаву бујичних поплава. Увече и током ноћи  хладнији ваздух и јача падавинска зона захватили су и наш регион. Нагли пад температуре и јаче падавине захватиле су прво северозападне пределе, где је температура опала за преко 15, понегде и близу 20 степени, у односу на претходни дан. На југу и истоку у првом делу дана и даље је било топлије, а до вечери захлађење је захватило и ове пределе.

Хладни фронт је 13.09. увече захватио и источне пределе, и на Јахорини и Бјелашници је пао први снег ове сезоне.

 

На слици испод је приказана разлика у температури између 13. и 12. септембра у 14 часова.

 

На сликама испод приказан је ход температуре од 1. до 15. септембра ујутру где се види нагли прелазак из летње у касно јесење температуре. Прва декада септембра била је од 4 до 7 степени топлија од просека, а друга декада (до 14. септембра) је била од 1 до 3 степена хладнија од просека.

 

 

 

После дугог сушног периода, падавине су захватиле све пределе. Највише кише је пало у Херцеговини и на северозападу, а најмање на истоку.