Послед дугог сушног и врло топлог периода под утицајем антициклона и врло топлог ваздуха са севера Африке, током 19.08. дошло је до промене времена. Циклон се формирао изнад ђеновског залива и премештао се преко Јадрана ка нашем региону уз прилив влажног и нестабилног ваздуха.
Синоптичка ситуација 19.08. у подне где се види циклон изнад Италије, Јадрана и западног Балкана (извор: ECMWF и wetter3.de)
Током преподнева киша уз јаче пљускове са грмљавином почела је прво на југу. На југу Херцеговине ово је била прва значајнија киша после месец и по дана. Падавинска зона уз обилније падавине, јак а понегде и олујни ветар, се током дана ширила ка северу и истоку обухватајући већину предела. Обилне падавине су изазвале проблеме са оборинским водама и појаву урбаних бујичних поплава у градским зонама.
У Вишеграду је регистрована појава олује уз обилне падавине. Максимални удари ветра су износили чак 89 km/h, а у кратком периоду је пало 28.6 mm кише.
Радарске слике од 16 до 18 часова на којима се види премештање кише зоне од југа ка северозападу (Извор: DHMZ).
Јаке падавине су затим захватиле Бањалуку и Крајину где је понегде пала и месечна количина падавина. Пало је од 30 до чак 70 mm кише у кратком периоду.
Јако невреме је захватило Бањалуку око 17 часова. У појединим деловима града пала је месечна количина падавина у периоду од 2 сата. Просечна количина падавина за август у Бањалуци износи 74 mm.
Количина падавина на метеоролошким станицама на територији града Бања Лука:
Из података за 10-минутне количине падавина са МС Бања Лука (Лазарево) и из центра града (ПМФ) може се видети интензитет врло обилних падавина у кратком периоду:
Урбане поплаве у Бањалуци (фото: Срна и Бањалука на длану)
Јаче падавине су захватиле већину предела, осим североистока. У Семберији и Посавини је било врло слабих падавина и јака суша се наставила у овим пределима. У Бијељини није било значајних падавина дуже од месец и по дана (последњи пут јача киша је падала 1. и 2. јула).
Укупна количина падавина на метеоролошким станицама 19.08: